• جمع: 0 ریال
    • جمع: 0 ریال

نقاشی که ۹۰۰ سال پاک نمی‌شود

نقاشی که ۹۰۰ سال پاک نمی‌شود
1601

نقاشی که ۹۰۰ سال پاک نمی‌شود

نقاشی که روی شیشه ۹۰۰ سال دوام می‌آورد، حکایت هنری دوهزارساله است که حالا شابلون‌های چینی می‌خواهند با مونتاژکاری ردپایش را محو کنند، این روزها حال میناکاری خوب نیست . نقاشی مینایی یا نقاشی روی شیشه از هنرهای اصیل استان اصفهان است که به‌نوعی می‌توان آن را یکی از هویت‌ها و شناسه‌های هنری استان اصفهان قلمداد کرد.

صبر، آرامش و دقت نظر از عناصر اصلی و لازمه خلق آثار هنری زیبا و ماندگار در نقاشی مینایی محسوب می‌شود، قلم مویی که در دستان هنرمند این رشته باظرافت، تصاویر و نقش و نگار موردنظر استاد نقاشی مینایی را بر روی آن طراحی می‌کند به اثر خلق‌شده در هنر شیشه‌گری روح می‌بخشد.

برخلاف تصور عوام، هنر نقاشی روی شیشه، رشته و تخصصی خاص و مجزا از هنر شیشه‌گری است که ادوات، تجهیزات و حتی کوره مورداستفاده در آن با رشته شیشه‌گری تمایز و تفاوت دارد.

این هنر نیز به‌مانند هنر شیشه‌گری در طول قرن‌های گذشته، رشته‌ای صاحب سبک به شمار می‌رفته که از سابقه خلق آثاری برجسته و ماندگار در استان تهران برخوردار است.

چه بسیار محصولاتی که با دستان توانمند هنرمندان این خطه در جای‌جای این کره خاکی و در ویترین هنری اقصی نقاط کشورهای دنیا، روح، ذوق و عشق هنرمند تهرانی را بارنگ‌ها و نقش‌های متنوع به رخ جهانیان کشیده است.

این هنر ظریف با چنان دشواری‌های خاصی روبرو بوده که تحقق آن تنها باذوق، صبر و حوصله کم‌نظیر هنرمندان این عرصه قابل حصول است.شکنندگی شیشه از یکسو و اختلافات دمایی که در داخل کوره و بیرون کوره وجود دارد از سوی دیگر، ظرافت‌های این فن از صنایع‌دستی را بیش از هنرهای دیگر تعمیق کرده است.

ترکیب رنگی، مقدار و میزان حجم رنگ مورداستفاده برای ساختن رنگ‌های متنوع و موردنظر و حساسیت‌هایی که در جذب و ترکیب رنگ‌ها وجود دارد، از نمونه مواردی است که شاید موفقیت در آن را با سال‌ها تجربه فعالیت، ممارست و تلاش بتوان تضمین کرد.

حفظ هنر و صنایع‌دستی در حوزه‌هایی همچون نقاشی روی شیشه مستلزم حمایت‌های همه‌جانبه، فراگیر و جدی در ابعاد گوناگون اقتصادی، اعتباراتی، تقویت تعاملات با کشورهای صاحب‌نام در این رشته و برنامه‌ریزی‌های مدون، اصولی، کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت است.

ارائه تسهیلات به دور از پیچیدگی‌ها و کاغذبازی‌های اداری، ارتقای تعاملات با شرکت‌ها و مراکز صاحب‌نام در کشورهای صاحب سبک و فعال در این رشته هنری، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی هدفمند برای رونق اقتصادی این رشته، بسترسازی برای ارائه و دست‌یابی به علم روز دنیا، فعال کردن واحدهای تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی برای معرفی هر چه بیشتر این هنر، بهره‌گیری از تجربیات ارزشمند اساتید این رشته، تقویت نظارت هنرمندان بنام و فعال این رشته به کارگاه‌های میناکاری روی شیشه وتجهیز مراکز دانشگاهی به ادوات و رنگ‌های باکیفیت و کوره‌های نوین، بخشی از نمونه اقداماتی است که می‌تواند این هنر را از ورطه انزوا، انفعال و خاموشی خارج سازد.

 

 

 


ارسال نظرات

توضیحات خود را در این قسمت بنویسید

تعداد نظرات ۰

    بازدید کننده گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
    طراحی و توسعه توسط فناوری اطلاعات رایساز